Existujú dôkazy o vplyve otvorenej vedy na spoločnosť?
Skúmanie akademického, spoločenského a ekonomického vplyv otvorenej vedy v reálnom svete.
Read MoreSkúmanie akademického, spoločenského a ekonomického vplyv otvorenej vedy v reálnom svete.
Read MoreKonferencia a kurz analýzy sekundárnych dát a zdieľania dát z výskumu zameraného na wellbeing detí a mládeže – projekt COORDINATE
Read MoreOAW2024 nadväzuje na minuloročnú tému „Prioritou je komunita, nie komercia“. Rozhodnutie pokračovať v danej téme aj druhý rok zdôrazňuje dôležitosť tejto diskusie a predstavuje príležitosť prejsť spoločne od slov k činom.
Read MoreNa webinári sa dozviete viac informácií o nástrojoch umožňujúcich autorom jednoduchšie publikovať v otvorenom prístupe.
Read MoreDiamond OA Standard (DOAS) – nástroj, ktorý slúži na podporu kvality open access publikovania a tiež ako technická príručka a praktický zdroj benchmarkingu.
Read MoreCity Nature Challenge Bratislava 2024 Pomôžte vedcom zmapovať rozmanitosť prírody v meste! Rozmanitosť a krása prírody, ktorá dokáže prekvitať aj v intravilánoch
Read MoreNominujte iniciatívy prepájajúce verejnosť a vedu v kategórii Science Engagement. Tohtoročnou témou je klimatická zmena.
Read MoreSpráva UNESCO predstavuje prvý pokus o zhodnotenie stavu a trendov otvorenej vedy na globálnej úrovni v súlade s odporúčaním UNESCO.
Read MoreZuzana Stožická sa v rámci medzinárodného projektu European Citizen Science uchádzala o pozíciu veľvyslankyne občianskej vedy na Slovensku a bola zvolená na obdobie 1. 3. 2024 – 1. 2. 2026.
Read MoreNový rok prináša nové príležitosti pre občiansku vedu – IMPETUS otvoril druhú výzvu pre projekty občianskej vedy. Projekt hľadá nové aj fungujúce projekty občianskej vedy.
Read MoreAsociácia európskych akademických knižníc, LIBER, informuje o plánoch, akciách a programoch na rok 2024: výročná konferencia, na Cypre, vzdelávacie programy pre knihovníkov, príručky, štúdie…
Read MoreSorbonna ukončí od roku 2024 predplatné za databázu Web of Science a bibliometrické nástroje spoločnosti Clarivate. Univerzita otvára cestu otvoreným, bezplatným a participatívnym nástrojom.
Read More„Rights retention strategy“ alebo zachovanie autorských práv umožňuje vedcom ponechať si dostatočné práva na sprístupnenie článkov v režime otvoreného prístupu.
Read MoreKonferencia Slovak Open Science Forum sa konala 28.11.2023 v Pállfyho paláci za účasti slovenských a zahraničných prezentujúcich.
Read MoreStrategická vízia kOAlície S smerujúca k udržateľnému a otvorenému systému vedeckej komunikácie.
Read MoreThe 1st Slovak Open Science Forum was held under the auspices of the Ministry of Education, Science, Research and
Read MoreOpen Access Week sa koná 23. – 29.10.2023. Podujatie má potenciál inšpirovať vedcov, politikov či inštitúcie k rozširovaniu ideálov otvorenej vedy a presadzovaniu otvoreného prístupu ako nového štandardu vo vede a výskume.
Read MoreWebinár na tému premysleného budovanie vlastného profilu v súlade s aktuálnymi požiadavkami na hodnotenie úspešného výskumníka prispieva ku komplexnému budovaniu kariéry každého vedca.
Read MorePodujatie Open Access Week 2023 prebiehalo na celom svete od 23. októbra do 29. októbra. CVTI SR pripravilo 3 webináre na rôzne témy z oblasti otvorenej vedy.
Read MoreProjekt SEEKCommons (Socio-Environmental Knowledge Commons) hľadá spôsoby, akými môže otvorená veda prispieť k socio-environmentálnemu výskumu, šíreniu poznatkov a práci s komunitami ovplyvnenými klimatickou zmenou.
Read MoreTémou medzinárodnej Konferencie ECSA 2024 vo Viedni je zmena – ľudského života, prírody, postoja verejnosti k vede a poznaniu… podujatie ponúka príležitosť hovoriť so zástupcami úspešných európskych projektov občianskej vedy ochotnými zdieľať svoje skúsenosti, poradiť a rozvíjať spoluprácu.
Read MoreProjekt PALOMERA spúšťa prieskum s cieľom lepšie porozumieť potrebám, výzvam a nedostatkom v tvorbe politiky pre knihy s otvoreným prístupom. Vaše odpovede pomôžu formovať odporúčania v tejto oblasti.
Read MoreAktuálny prieskum a správa o stave nelegislatívnych politík v oblasti autorských práv a verejných licencií v Európe neziskovej organizácie SPARC Europe.
Read MoreSúbor nástrojov zahŕňa celý životný cyklus vývoja časopisu a jeho prevádzky, od tvorby časopisu, nákladov, personálneho zabezpečenia, tvorby politiky až po indexovanie a kľúčové technické aspekty.
Read MoreRedakcie časopisov majú k dispozícii ďalší nástroj na odhalenie falošných vedeckých článkov – softvér Papermill Alarm. Nástroj analyzuje názvy a abstrakty vedeckých článkov a zisťuje prítomnosť znakov podobných ako vo vedeckých článkoch z fabrík na články.
Read MoreŠestnásteho mája 2023 oslávila desiate výročia zverejnenia Sanfranciská deklarácia hodnotenia vedeckého výskumu – DORA.
Read MoreRepozitár Zenodo oslavuje 10. výročie svojej existencie. Jeho cieľom je dať všetkým výskumníkom z celého sveta možnosť verejne zdieľať svoju prácu a zapojiť sa do hnutia otvorenej vedy.
Read MoreOd 1. 3. 2023 je Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. je zaregistrovaný v DOAB (Register open access kníh) ako prvý vydavateľ kníh s otvoreným prístupom zo Slovenska.
Read MoreSimona Hudecová – Webinár prináša informácie na tému hodnotenia a porovnávania obsahu časopisu s inými v konkrétnom odbore pomocou rôznych ukazovateľov, indexov, metrík a vizualizácií tvoriacich jeho tzv. bibliometrický profil.
Read MoreNa Slovensku máme Národnú stratégiu pre otvorenú vedu. Implementácia je rozdelená do 2-ročných úsekov. Povedzte nám, čo je pre Vás prioritou v oblasti rozvoja otvorenej vedy pre Akčný plán 2023-2024.
Read MoreMedzinárodné konzorcium cOAlition S oznámilo ukončenie podpory financovania otvoreného prístupu na základe transformačných dohôd po roku 2024.
Read MoreAmerické federálne orgány v súčinnosti s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) deklarovali rok 2023 za Rok otvorenej vedy.
Read MoreMŠVVaŠ SR prijalo nové metodické odporúčanie na tvorbu a implementáciu inštitucionálnej politiky otvorenej vedy. Metodika a model politiky otvorenej vedy sú určené vysokým školám, SAV a iným výskumným inštitúciám.
Read MoreV septembri 2022 prijala Rada CERN-u novú politiku otvorenej vedy platnú pre celú organizáciu. Cieľom je zabezpečiť, aby bol celý výskum CERN-u úplne dostupný, inkluzívny, demokratický a transparentný pre iných vedcov, ako aj širšiu spoločnosť. Okrem novej politiky bola vytvorená aj špeciálna webová stránka venovaná otvorenej vede v CERN-e.
Read MoreDňa 15. 9. 2022 zverejnili štyri kľúčové organizácie v oblasti akademického publikovania aktualizovanú verziu Zásad transparentnosti a dobrej praxe v akademickom publikovaní. Cieľom zásad je poskytnúť základ pre dobrú prax v oblasti akademického publikovania, pomôcť existujúcim a novým časopisom dosiahnuť najlepšie štandardy odbornosti a transparentnosti.
Read MoreDňa 25. augusta Úrad Bieleho domu pre vedecko-technologickú politiku (The U.S. Office of Science and Technology Policy, OSTP) aktualizoval politiku a nariadenie o prístupe k výsledkom vedeckého výskumu financovaného z verejných zdrojov – majú byť dostupné verejnosti okamžite a bezplatne – s účinnosťou od roku 2026.
Read MoreZačiatkom roku 2022 sa začal proces spoluvytvárania navrhovanej reformy hodnotenia výskumu. Výsledkom je nedávno online sprístupnený dokument definujúci ťažiskové požiadavky a princípy, ktoré by mali byť aplikované pri procese transformovania doterajších hodnotiacich kritérií vedy a výskumu
Read MoreOrganizácia OpenAIRE pripravila 3 nové príručky pre výskumníkov, v ktorých sa dozvedia ako byť v súlade s novými požiadavkami rámcového programu Horizont Európa.
Read MoreOpenPlato je otvorená, bezplatná vzdelávacia online platforma iniciatívy OpenAIRE, ktorá umožňuje vedecko-výskumnej a podpornej komunite vzdelávať sa v oblasti otvorenej vedy, princípov FAIR a manažmentu výskumných dát.
Read MoreJedným z hlavných cieľov hnutia za otvorenú vedu je dosiahnutie čo najväčšej miery rovnosti či spravodlivosti (equity) v rámci vedeckého výskumu. Ako to dosiahnuť? Problematikou sa zaoberal aj projekt Európskej komisie, ON-MERRIT. Výstupom projektu je správa a odporúčania, ktoré môžu napomôcť pri odstraňovaní štrukturálnej nerovnosti vo vede.
Read MoreSimona Hudecová – Čo má vedieť výskumník a vydavateľ vedeckého časopisu o trvalých identifikátoroch: perzistentné identifikátory (PID) zohrávajú ústrednú úlohu v ekosystéme manažmentu výskumných dát, umožňujú jedinečnú identifikáciu digitálnych entít a poskytujú spôsob trvalého odkazovania na entity.
Read MoreAsociácia LIBER zverejnila Štyri odporúčania na rokovanie o otvorenom prístupe s vydavateľmi. Obsahujú 4 priority na posilnenie a integráciu otvoreného prístupu do stratégií knižníc.
Read MoreDňa 2. septembra 2021 vydala kOAlícia S vyhlásenie vydala vyhlásenie o vydávaní vedeckých kníh v režime otvoreného prístupu.
Read MoreProjekt Vtáčia hodinka pozýva verejnosť k sčítaniu vtákov na zimných kŕmidlách v termíne 10.-12. januára 2025. p
Read MoreProjekt PALOMERA zverejnil svoje odporúčania pre zásady publikovania kníh s otvoreným prístupom. Odporúčania sú určené všetkým relevantným zainteresovaným stranám
Read MoreInterdisciplinárny výskum tj. prelínanie nových odborov s tradičnými akademickými disciplínami vyžaduje aj nové prístupy k hodnoteniu výstupov vedeckého výskumu.
Read MoreV piatok 27. septembra sa v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a v Košiciach odohrá Noc vedy, popularizačné podujatie s bohatou ponukou
Read MoreIFLA vydala v roku 2023 pracovný dokument Developing a Library Strategic Response to Artificial Intelligence s cieľom publikovať úvahy týkajúce sa knižníc, ktoré vytvárajú vlastné stratégie v reakcii na fenomén umelej inteligencie.
Read MoreThe conference, Slovak Open Science Forum, is being held under the auspices of the Ministry of Education, Research, Development and Youth of the Slovak Republic.
Read More