Týždeň otvorenej vedy 2023
Podujatie Open Access Week 2023 bude opäť prebiehať na celom svete od 23. októbra do 29. októbra. CVTI SR pripravilo 3 webináre na rôzne témy z oblasti otvorenej vedy.
Read morePodujatie Open Access Week 2023 bude opäť prebiehať na celom svete od 23. októbra do 29. októbra. CVTI SR pripravilo 3 webináre na rôzne témy z oblasti otvorenej vedy.
Read moreProjekt SEEKCommons (Socio-Environmental Knowledge Commons) hľadá spôsoby, akými môže otvorená veda prispieť k socio-environmentálnemu výskumu, šíreniu poznatkov a práci s komunitami ovplyvnenými klimatickou zmenou.
Read moreTémou medzinárodnej Konferencie ECSA 2024 vo Viedni je zmena – ľudského života, prírody, postoja verejnosti k vede a poznaniu… podujatie ponúka príležitosť hovoriť so zástupcami úspešných európskych projektov občianskej vedy ochotnými zdieľať svoje skúsenosti, poradiť a rozvíjať spoluprácu.
Read moreOpen Access Week sa koná 23. – 29.10.2023. Podujatie má potenciál inšpirovať vedcov, politikov či inštitúcie k rozširovaniu ideálov otvorenej vedy a presadzovaniu otvoreného prístupu ako nového štandardu vo vede a výskume.
Read moreProjekt PALOMERA spúšťa prieskum s cieľom lepšie porozumieť potrebám, výzvam a nedostatkom v tvorbe politiky pre knihy s otvoreným prístupom. Vaše odpovede pomôžu formovať odporúčania v tejto oblasti.
Read moreWebinár priblíži proces publikovania v režime otvoreného prístupu vo vydavateľstve Springer Nature a portfólio časopisov, v ktorých je možné publikovať formou OA.
Read moreAktuálny prieskum a správa o stave nelegislatívnych politík v oblasti autorských práv a verejných licencií v Európe neziskovej organizácie SPARC Europe.
Read moreSúbor nástrojov zahŕňa celý životný cyklus vývoja časopisu a jeho prevádzky, od tvorby časopisu, nákladov, personálneho zabezpečenia, tvorby politiky až po indexovanie a kľúčové technické aspekty.
Read moreProjekt European Citizen Science vypísal výzvu, v ktorej hľadá 28 veľvyslancov občianskej vedy (Ambassador fo Citizen Science), ktorí by pracovali ako reprezentanti a propagátori občianskej vedy vo svojich krajinách. Môžu to byť ľudia s rôznymi kvalifikáciami a skúsenosťami.
Read moreRedakcie časopisov majú k dispozícii ďalší nástroj na odhalenie falošných vedeckých článkov – softvér Papermill Alarm. Nástroj analyzuje názvy a abstrakty vedeckých článkov a zisťuje prítomnosť znakov podobných ako vo vedeckých článkoch z fabrík na články.
Read moreŠestnásteho mája 2023 oslávila desiate výročia zverejnenia Sanfranciská deklarácia hodnotenia vedeckého výskumu – DORA.
Read moreRepozitár Zenodo oslavuje 10. výročie svojej existencie. Jeho cieľom je dať všetkým výskumníkom z celého sveta možnosť verejne zdieľať svoju prácu a zapojiť sa do hnutia otvorenej vedy.
Read morePlatforma Falling Walls vyhlásila výzvu na nominovanie projektov na cenu Falling Walls Engage. Hľadá projekty participatívneho výskumu, vzdelávania o vede alebo s rozsiahlym dosahom na verejnosť.
Read moreOd 1. 3. 2023 je Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. je zaregistrovaný v DOAB (Register open access kníh) ako prvý vydavateľ kníh s otvoreným prístupom zo Slovenska.
Read moreSimona Hudecová – Webinár prináša informácie na tému hodnotenia a porovnávania obsahu časopisu s inými v konkrétnom odbore pomocou rôznych ukazovateľov, indexov, metrík a vizualizácií tvoriacich jeho tzv. bibliometrický profil.
Read moreVenujete sa aktivitám, ktoré otvárajú vzdelávanie – či už v oblasti nových metód, obsahu, alebo zapájania pasívnych či znevýhodnených skupín? Dajte o sebe vedieť, pomôžte inšpirovať aj ostatných!
Read moreNa Slovensku máme Národnú stratégiu pre otvorenú vedu. Implementácia je rozdelená do 2-ročných úsekov. Povedzte nám, čo je pre Vás prioritou v oblasti rozvoja otvorenej vedy pre Akčný plán 2023-2024.
Read moreMedzinárodné konzorcium cOAlition S oznámilo ukončenie podpory financovania otvoreného prístupu na základe transformačných dohôd po roku 2024.
Read moreAmerické federálne orgány v súčinnosti s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) deklarovali rok 2023 za Rok otvorenej vedy.
Read moreTeraz je správny čas na začatie alebo pokračovanie nového projektu občianskej vedy – v utorok 10. 1. 2023 zverejnili grantovú výzvu európskeho projektu Impetus, zameraného na rozvoj občianskej vedy.
Read moreZaujíma vás občianska veda? Zapojte sa do dotazníka organizácie ISEED, ktorý zbiera poznatky o participácii verejnosti v projektoch občianskej vedy v jednotlivých krajinách Európy.
Read moreMŠVVaŠ SR prijalo nové metodické odporúčanie na tvorbu a implementáciu inštitucionálnej politiky otvorenej vedy. Metodika a model politiky otvorenej vedy sú určené vysokým školám, SAV a iným výskumným inštitúciám.
Read moreV septembri 2022 prijala Rada CERN-u novú politiku otvorenej vedy platnú pre celú organizáciu. Cieľom je zabezpečiť, aby bol celý výskum CERN-u úplne dostupný, inkluzívny, demokratický a transparentný pre iných vedcov, ako aj širšiu spoločnosť. Okrem novej politiky bola vytvorená aj špeciálna webová stránka venovaná otvorenej vede v CERN-e.
Read moreDňa 15. 9. 2022 zverejnili štyri kľúčové organizácie v oblasti akademického publikovania aktualizovanú verziu Zásad transparentnosti a dobrej praxe v akademickom publikovaní. Cieľom zásad je poskytnúť základ pre dobrú prax v oblasti akademického publikovania, pomôcť existujúcim a novým časopisom dosiahnuť najlepšie štandardy odbornosti a transparentnosti.
Read moreDňa 25. augusta Úrad Bieleho domu pre vedecko-technologickú politiku (The U.S. Office of Science and Technology Policy, OSTP) aktualizoval politiku a nariadenie o prístupe k výsledkom vedeckého výskumu financovaného z verejných zdrojov – majú byť dostupné verejnosti okamžite a bezplatne – s účinnosťou od roku 2026.
Read moreZačiatkom roku 2022 sa začal proces spoluvytvárania navrhovanej reformy hodnotenia výskumu. Výsledkom je nedávno online sprístupnený dokument definujúci ťažiskové požiadavky a princípy, ktoré by mali byť aplikované pri procese transformovania doterajších hodnotiacich kritérií vedy a výskumu
Read moreOrganizácia OpenAIRE pripravila 3 nové príručky pre výskumníkov, v ktorých sa dozvedia ako byť v súlade s novými požiadavkami rámcového programu Horizont Európa.
Read moreOpenPlato je otvorená, bezplatná vzdelávacia online platforma iniciatívy OpenAIRE, ktorá umožňuje vedecko-výskumnej a podpornej komunite vzdelávať sa v oblasti otvorenej vedy, princípov FAIR a manažmentu výskumných dát.
Read moreJedným z hlavných cieľov hnutia za otvorenú vedu je dosiahnutie čo najväčšej miery rovnosti či spravodlivosti (equity) v rámci vedeckého výskumu. Ako to dosiahnuť? Problematikou sa zaoberal aj projekt Európskej komisie, ON-MERRIT. Výstupom projektu je správa a odporúčania, ktoré môžu napomôcť pri odstraňovaní štrukturálnej nerovnosti vo vede.
Read moreSimona Hudecová – Čo má vedieť výskumník a vydavateľ vedeckého časopisu o trvalých identifikátoroch: perzistentné identifikátory (PID) zohrávajú ústrednú úlohu v ekosystéme manažmentu výskumných dát, umožňujú jedinečnú identifikáciu digitálnych entít a poskytujú spôsob trvalého odkazovania na entity.
Read moreAsociácia LIBER zverejnila Štyri odporúčania na rokovanie o otvorenom prístupe s vydavateľmi. Obsahujú 4 priority na posilnenie a integráciu otvoreného prístupu do stratégií knižníc.
Read moreDňa 2. septembra 2021 vydala kOAlícia S vyhlásenie vydala vyhlásenie o vydávaní vedeckých kníh v režime otvoreného prístupu.
Read moreWebinár priblíži proces publikovania v režime otvoreného prístupu vo vydavateľstve Springer Nature a portfólio časopisov, v ktorých je možné publikovať formou OA.
Read moreWe are looking forward to meeting you at Slovak Open Science Forum on November 28, 2023. Registration will be
Read moreSúbor nástrojov UNESCO pre otvorenú vedu je určený na podporu implementácie odporúčania UNESCO o otvorenej vede.
Read moreTáto praktická príručka prináša užitočné informácie pre výskumníkov ako rozoznávať, uverejňovať a používať pre-printy.
Read more