aktuality

IMPETUS podporí európske projekty občianskej vedy.

IMPETUS-Citizen ScienceIMPETUS podporí európske projekty občianskej vedy. Buďte medzi nimi!

Nový rok prináša nové príležitosti pre občiansku vedu – IMPETUS otvoril 10. 1. 2024 druhú výzvu pre projekty občianskej vedy.

Projekt IMPETUS hľadá nové aj fungujúce projekty občianskej vedy, ktoré by mohol podporiť a propagovať v rámci najnovšej výzvy – otvorenej teraz!
Ak vynaliezavým spôsobom používate metódy občianskej vedy (participatívneho výskumu) na riešenie spoločenských problémov, IMPETUS je ochotný priložiť ruku k Vašej iniciatíve.

V tejto otvorenej výzve hľadá IMPETUS projekty občianskej vedy pre dve skvelé príležitosti, IMPETUS Akcelerátor a Cena Európskej únie za občiansku vedu (EU Citizen Science Prize). Táto otvorená výzva začína 10. januára 2024 a končí 11. marca (23:59 stredoeurópskeho času) pre Cenu Európskej únie za občiansku vedu a 14. marca (12:00 stredoeurópskeho času) pre IMPETUS Akcelerátor.

IMPETUS Akcelerátor sa vás týka, ak máte nápad na projekt občianskej vedy alebo koordinujete iniciatívu zameranú na:

Mohla by vášmu projektu pomôcť finančná podpora, poradenstvo a školenia, ktoré by vašu prácu posunuli na vyššiu úroveň? Potom by pre vás mohol byť určený program IMPETUS Akcelerátor.

Program IMPETUS chce zároveň vyzdvihnúť vynikajúcu občiansku vedu a udeliť jej Cenu Európskej únie za občiansku vedu. IMPETUS chce osláviť úspech a rozmanitosť občianskej vedy v celej Európe a zabezpečiť, aby sa tejto fantastickej práci dostalo uznania, ktoré si zaslúži.

Cena Európskej únie za občiansku vedu pozostáva z troch veľkých ocenení. Hlavná cena je 60 000 € a dve vedľajšie ceny pre projekty, ktoré najlepšie ukazujú, ako sa používa občianska veda na podporu diverzity a spolupráce a digitálnych komunít, odmenia svojich laureátov každá sumou 20 000 €. 

Tiež však vieme, že práve teraz sa v Európe odohráva veľa úžasnej občianskej vedy, takže IMPETUS udelí čestné uznanie 27 ďalším projektom, ktoré budú môcť prezentovať svoju prácu vedľa víťazov troch veľkých cien na festivale vedy a techniky Ars Electronica 2024.

 Ak sa chcete dozvedieť viac o otvorenej výzve, pozrite sa na webstránku IMPETUS a pripojte sa k nám na jednom z našich webinárov 24. januára o 14:00 stredoeurópskeho času alebo 28. februára o 09:00 stredoeurópskeho času, kde zodpovieme všetky vaše otázky.

Cieľom projektu IMPETUS je propagovať občiansku vedu na všetkých úrovniach a pomáhať týmto projektom dosiahnuť ich pôsobivé ciele. Viac informácií nájdete na stránke IMPETUS.

Upozorňujeme, že podanie žiadosti a komunikácia v rámci projektu bude prebiehať v angličtine.

IMPETUS je financovaný programom pre výskum a inovácie Európskej únie Horizont Európa na základe grantovej zmluvy číslo 101058677.

Harmonogram druhej výzvy:

Projekt Impetus-výzva-harmonogram-2024