O otvorenej vede

O otvorenej vede

Definícia

Otvorená veda (Open Science) „reprezentuje prístup k výskumnému procesu založený na spolupráci, zdieľaní a otvorenom šírení poznatkov pomocou optimálneho využitia digitálnych technológií a aplikovania princípov otvorenosti v každom aspekte výskumného cyklu (Foster Open Science 2020). Pojem otvorená veda sa často uvádza aj ako zastrešujúci pojem, pod ktorý spadajú rôzne ďalšie „hnutia zamerané na odstránenie prekážok pre zdieľanie akýchkoľvek výstupov, zdrojov, metód alebo nástrojov, v ktorejkoľvek fáze výskumného procesu“ (Foster Open Science 2020). Taktiež zahŕňa aj množstvo iných súvisiacich pojmov, ktoré možno vidieť na obrázku:

UNESCO definuje otvorenú vedu širšie – ako inkluzívny koncept, ktorý spája rôzne hnutia a postupy zamerané na to, aby boli viacjazyčné vedecké poznatky otvorene prístupné a opätovne použiteľné pre každého, aby sa zvýšila vedecká spolupráca a zdieľanie informácií v prospech vedy a spoločnosti a aby sa procesy tvorby, hodnotenia a komunikácie vedeckých poznatkov otvorili spoločenským aktérom mimo tradičnej vedeckej komunity. Zahŕňa všetky vedné disciplíny a aspekty vedeckej praxe vrátane základných a aplikovaných vied, prírodných a spoločenských vied a humanitných vied a stavia na týchto kľúčových pilieroch: otvorené vedecké poznatky, otvorené vedecké infraštruktúry, vedecká komunikácia, otvorené zapojenie spoločenských aktérov a otvorený dialóg s inými znalostnými systémami.

Táto medzinárodne dohodnutá definícia je súčasťou Odporúčania UNESCO o otvorenej vede. Odporúčanie tiež obsahuje súbor spoločných hodnôt a hlavných princípov otvorenej vedy. UNESCO rovnako prijalo súbor opatrení, ktoré prispievajú k spravodlivému a rovnocennému fungovaniu otvorenej vedy pre všetkých na individuálnej, inštitucionálnej, národnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni.

Odporúčanie  UNESCO o otvorenej vede je  prvý  medzinárodný  nástroj  na  stanovenie  štandardov  v  oblasti  otvorenej vedy.  Odporúčanie  prijalo  193  krajín  v  novembri  2021  na  41.  zasadaní  Generálnej  konferencie  UNESCO.

Vplyv otvorenej vedy na spoločnosť

Otvorená veda (OS) je čoraz rozšírenejšia, prijímajú sa rôzne politiky, usmernenia metodiky na jej presadzovanie. 

Z rôznych aspektov či pilierov otvorenej vedy sa  vo veľkej miere prijíma publikovanie formou otvoreného prístupu (open access) a FAIR dáta. Zatiaľ čo systémy a zdroje dát na monitorovanie zavádzania týchto postupov sú už relatívne vyspelé, výskum zameraný na zisťovanie dlhodobých vplyvov otvorenej vedy v reálnom svete je značne rozptýlený a neúplný. V súčasnosti sa venuje pozornosť práve výskumu skúmajúcom akademický, spoločenský a ekonomický vplyv otvorenej vedy.

Jeden z projektov zameraný na skúmanie dosahu OS a zbieraniu dôkazov o pozitívnom význame praktizovania OS je európsky projekt PathOS. Ďalším je výskum  zameraný na prepojenie otvorenej vedy a patentov.

PathOS-logo-200x70PathOS

Projekt chce identifikovať a zdokumentovať cesty vplyvu otvorenej vedy, t. j. možné cesty, ktoré spájajú vstup s výstupom, výsledkom a vplyvom, vrátane príčinných mechanizmov, ktoré ich spájajú, a existujúcich podporných alebo blokujúcich faktorov. Reaguje na potrebu odhadnúť a zmerať čisté účinky politík a poskytnúť vysvetlenie, prečo a ako ovplyvňuje otvorená veda spoločnosť.

Súčasťou projektu sú rôzne aktivity a výstupy:

Výskum literatúry (scope review) z rokov 2000 – 2022 zameraný na spoločenský, akademický a ekonomický vplyv otvorenej vedy. Výskumný tím identifikoval, vybral, analyzoval a syntetizoval recenzovanú literatúru z akademických databáz a ďalšiu „sivú literatúru“/preprinty z webu z celkového počtu viac ako 30 000 pôvodne vyhľadaných záznamov.

Z výsledkov: 415 štúdií preukázalo akademický vplyv, 196 spoločenský vplyv a 70 ekonomický vplyv. Väčšina akademických štúdií sa zameriava na otvorený prístup, ktorý vykazuje zvýšenú mieru citovanosti, ale vyvoláva obavy o spravodlivosť (equity) v dôsledku modelu poplatkov za spracovanie článku (APC). Občianska veda zlepšuje zber dát a vzdelávanie, ale úroveň kvality dát je rôzna. Otvorené/FAIR dáta zlepšujú opätovné použitie výsledkov výskumu a jeho reprodukovateľnosť. Štúdie o spoločenskom vplyve zdôrazňujú úlohu občianskej vedy vo vzdelávaní, zvyšovaní povedomia o klíme a politickej angažovanosti, hoci spoločenský vplyv otvoreného prístupu zostáva obmedzený. Ekonomické štúdie naznačujú teoretické prínosy, ako sú úspory nákladov a inovácie, ale empirických dát je málo.

Kompletné výsledky dvoch štúdií (akademický a spoločenský vplyv) sú už k dispozícii online, výsledky tretej štúdie (ekonomický vplyv) budú dostupné čoskoro:

  • Cole, N.L., Kormann, E., Klebel, T., Apartis, S. & Ross-Hellauer, T. (2024). The societal impact of Open Science–a scoping review. Royal Society Open Science, https://doi.org/10.1098/rsos.240286
  • Klebel, T., Traag, V., Grypari, I., Stoy, L., & Ross-Hellauer, T. (2024). The academic impact of Open Science: a scoping review. SocArXiv, https://doi.org/10.31235/osf.io/ptjub

Príručka ukazovateľov otvorenej vedy (Open Science (OS) Indicator Handbook).

Príručka je dostupná ako užívateľsky prívetivá a ľahko ovládateľná webová stránka https://handbook.pathos-project.eu/, ktorú môžu editovať aj používatelia z komunity otvorenej vedy. Prvý návrh príručky zahŕňa ukazovatele otvorenej vedy a reprodukovateľnosti a neskôr sa budú pridávať ukazovatele akademického, spoločenského a ekonomického vplyvu.  

Ďalšie aktivity projektu sú spojené so 6 prípadovými štúdiami.

Štúdie boli vybrané tak, aby predstavili komplexný príbeh od začiatku do konca, od vstupu po výstup, výsledok a dosah/vplyv. Každá štúdia má rôzne ciele (prečo), rôzne implementačné mechanizmy (ako) a rôznych aktérov v ekosystéme výskumu a inovácií (kto). Prípadové štúdie sú z viacerých krajín a sú zamerané na rôzne témy od infraštruktúry na publikovanie cez dostupnosť dát a ich využitie v mimo akademickej oblasti po najnovšie témy ako AI či klimatické zmeny.

Register príbehov otvorenej vedy – digitálna antológia skúseností z oblasti otvorenej vedy (OS).

Cieľom je predstaviť rôznorodé vplyvy otvorenej vedy a priblížiť rôzne prípady použitia a príbehy z celého sveta. Každý príbeh je zostavený tak, aby odhaľoval inovatívne kroky a pokrokové stratégie a ponúkal okno do dynamického sveta otvorenej vedy, pričom ukazuje, ako otvorená spolupráca, zdieľanie dát a inkluzívne postupy menia podobu výskumu a objavov. V registri sa môžete o svoj príbeh či skúsenosti s otvorenou vedou podeliť aj vy.

science-1182713_1280Otvorená veda a inovácie

Francúzsky výskum zameraný na patenty.

Prepojenie otvorenej vedy a inovácií: poznatky z patentových citácií (The Nexus of Open Science and Innovation: Insights from Patent Citations)

Autor: Abdelghani Maddi (GEMASS)

Autor analyzoval do akej miery sa vynálezcovská činnosť opiera o otvorenú vedu. Inými slovami, skúma, či vynálezcovia využívajú publikácie s otvoreným prístupom (OA) viac ako publikácie s predplatným, najmä vzhľadom na to, že niektorí vynálezcovia nemusia mať inštitucionálny prístup k publikáciám. Na tento účel bola využitá databáza (Marx, 2023), ktorá obsahuje citácie v patentoch k vedeckým publikáciám (nepatentová literatúra, Non-Patent References,-NPRs). Výskum bol zameraný na publikácie úzko súvisiace s vynálezom, konkrétne na tie, ktoré citovali výlučne vynálezcovia v rámci textu patentu (body of the patent). Súbor dát bol doplnený dátami z databázy OpenAlex. Konečnú vzorku tvorilo 961104 publikácií citovaných v patentoch, z ktorých 861720 malo DOI.

Výsledky ukazujú, že vo všetkých disciplínach sa OA publikácie vyskytujú o 38 %  častejšie v citáciách patentov (NPR) ako v celkovo databáze OpenAlex, čo poukazuje na výraznú preferenciu vynálezcov pri využívaní voľne prístupnej vedeckej literatúry. Výrazná prevaha OA publikácií, ktorá je zrejmá najmä v odboroch ako biológia, medicína, chémia a informatika, odráža rastúce uznanie hodnoty a významu otvorených zdrojov pri podpore technologických inovácií. Tento trend poukazuje nielen na rastúcu dostupnosť OA zdrojov, ale aj na ich význam pri formovaní vynálezcovských procesov a napredovaní vedeckého pokroku.

Celý článok je voľne dostupný ako preprint v repozitári arXiv.

Zdroje
  1. The Nexus of Open Science and Innovation: Insights from Patent Citations. Abdelghani Maddi. 2024, eprint 2404.15281, arXiv:2404.15281v1, https://arxiv.org/abs/2404.15281
  2. Ross-Hellauer, T., Cole, N. L., Klebel, T., & Tsipouri, L. (2024). The Impact of Open Science – what do we really know?. Septentrio Conference Series, (1). Retrieved from https://septentrio.uit.no/index.php/SCS/article/view/7808
  3. Webová stránka PathOS.
Obrázky

Science. Image by Mark Mags from Pixabay

PathOS logo. https://pathos-project.eu/communication-kit