Repozitáre

Otvorená infraštruktúra/Repozitáre

SCOSS-logoOtvorená infraštruktúra

SCOSS

Sustainability Coalition for Open Science Services – od roku 2017, sieť významných organizácií, ktoré sa zaviazali pomôcť zabezpečiť infraštruktúru otvoreného prístupu (OA, open access) a otvorenej vedy (OS, open science) aj do budúcnosti. Cieľom je pomáhať identifikovať nekomerčné služby, ktoré sú nevyhnutné pre otvorenú vedu, a vydávať informované odporúčania, ktoré z týchto služieb by sa mali zvážiť na financovanie. Oprávnené sú len nekomerčné služby, ktoré nemajú stabilný finančný základ. SCOSS poskytuje rámec a štruktúru financovania, pričom preveruje potenciálnych kandidátov na základe definovaného súboru kritérií. Najoprávnenejšie z tých, ktoré prejdú prísnym hodnotením, sa potom predložia globálnej komunite zainteresovaných strán OA/OS s výzvou na peňažnú podporu v štýle crowdfundingu.

Otvorená infraštruktúra

Otvorené infraštruktúry sú pre SCOSS zdroje a služby vedeckej komunikácie poskytované nekomerčnými organizáciami, ktoré umožňujú vedeckej a akademickej komunite zhromažďovať, uchovávať, organizovať, sprístupňovať, zdieľať a hodnotiť výskum.

Viac informácií na stránke SCOSS – otvorená infraštrukúra.

Financovanie otvorených infraštruktúr

Koalícia každoročne vyzýva nekomerčné služby OA/OS, aby sa uchádzali o koordinované financovanie SCOSS. Tento proces sa začína výzvou pre zainteresované infraštruktúry, aby vyjadrili záujem; prihlášky žiadateľov sa vyhodnotia a vyberie sa najviac šesť, ktorí sú potom vyzvaní, aby predložili úplnú, formálnu žiadosť. 

Viac informácií na stránke SCOSS.

Kto by sa mal prihlásiť?
  • nekomerčný poskytovateľ služieb, ktorého hlavným cieľom je podpora infraštruktúry otvoreného prístupu/otvorenej vedy a potrebujete finančnú podporu,
  • zástancovia a používatelia otvorenej vedy a/alebo otvoreného prístupu, poskytovatelia finančných prostriedkov, výskumné inštitúcie, knižnice alebo výskumné komunity, ktoré by chceli odporučiť službu na financovanie.

Viac informácií na stránke SCOSS.

Digitálny repozitár

Digitálny repozitár je online archív určený na uchovávanie digitálnych objektov. V repozitároch sa ukladajú akékoľvek typy dokumentov, od textových až po multimediálne (monografie, alebo ich časti, výskumné správy, zborníky, články) v elektronickej podobe za účelom ich dlhodobého uchovávania. Môže ísť o digitalizované dokumenty, t. j. tlačené druhy dokumentov prevedených do digitálnej podoby, alebo o dokumenty vytvorené už ako digitálne. Digitálny repozitár zaisťuje uloženie, ochranu, integritu, autenticitu a sprístupnenie digitálnych dokumentov. Koncept digitálnych repozitárov je relatívne novým fenoménom, objavil sa na začiatku 21. storočia.

ResearcgDataRepositories-Jørgen Stamp, CC BY 2.5 DK, via Wikimedia Commons

Typy repozitárov

  • inštitucionálne – obsahujú najrozmanitejšie dokumenty, ktoré chce inštitúcia uchovávať a sprístupňovať, vrátane tzv. „sivej“ literatúry
  • predmetové/tematické (odborové) – sú zamerané na konkrétnu vednú oblasť, napr. arXiv.org, PubMed Central® (PMC)
  • multiodborové/univerzálne – napríklad Zenodo umožňuje autorom z celého sveta ukladať rôzne typy výskumných materiálov v rôznych formátoch: články, dátové súbory, softvér a i.
  • národné – ukladajú, archivujú a sprístupňujú publikácie, výskumné dáta a sivú literatúru daného štátu
  • dátové – tiež môžu byť všeobecné (figshare); odborové (GigaDB, Clarin, SASD – Slovak Archive of Social Data); inštitucionálne (EUDAT)
  • softvérové – napr. GitHub, GitLab.

Repozitár s otvoreným prístupom alebo otvorený archív

Ide o digitálnu platformu, do ktorej sa ukladajú výsledky výskumu a ktorá poskytuje obsah bezplatne, online a na trvalo. Podľa Directory of Open Access Repositories, väčšina obsahu, ktorý je voľne dostupný (83,2%), je dostupná cez inštitucionálne repozitáre.

Interoperabilita digitálnych repozitárov

Repozitáre dodržiavajú medzinárodne dohodnutý súbor technických noriem, aby boli interoperabilné. Dodržiavajú spoločný protokol nazývaný Archives Initiative Protocol for Metadata harvesting (OAI-PMH). Vďaka tomuto protokolu je obsah repozitárov indexovaný webovými vyhľadávacími nástrojmi, čím vytvárajú databázu obsahu s otvoreným prístupom.

ExamplePríklady repozitárov

Zenodo

Univerzálny repozitár s otvoreným prístupom, ktorý prevádzkuje organizácia Cern. Slúži prioritne vedeckým a výskumným pracovníkom ako úložisko výskumných dát, dokumentov či iných výskumných výstupov. Do repozitára je možné vložiť dáta v akomkoľvek dátovom súbore a ku každému súboru je automaticky priradený identifikátor digitálneho objektu (DOI). Repozitár bol založený v roku 2013 ako otvorené vedecké úložisko bez nutnosti inštitucionálneho zaradenia.

SASD – Slovenský archív sociálnych dát

Dátový repozitár Sociologického ústavu SAV, vznikol v roku v 2004, s cieľom v elektronickej a tlačenej forme uchovávať a sprístupňovať dokumentáciu, dáta a informácie o výsledkoch sociologických výskumov pre potreby nekomerčného využitia a výskumu. Základom archívu sú predovšetkým dokumentácia a dáta z medzinárodných výskumných programov, na ktorých participovalo aj Slovensko. SASD uchováva a sprístupňuje aj výsledky sociologických výskumov, ktoré boli financované zo súkromných prostriedkov alebo vznikli pre komerčné účely, ak sa vlastník práv na dáta rozhodne poskytnúť ich verejnosti a výskumy spĺňajú obvyklé profesionálne štandardy.

Re3data

Globálny register repozitárov výskumných dát, ktorý pokrýva repozitáre výskumných dát z rôznych vedeckých disciplín. Ponúka výskumníkom, organizáciám, knižniciam a vydavateľom prehľad existujúcich medzinárodných repozitárov výskumných dát. Spoločnosť Re3data presadzuje kultúru zdieľania, lepšej dostupnosti a viditeľnosti výskumných dát. Tento register bol oficiálne spustený v máji roku 2013.

OAPEN Library (Open Access Publishing Network)

Centrálny repozitár na hosťovanie a rozširovanie OA kníh, poskytuje služby výskumníkom, vydavateľom, knižniciam a financovateľom výskumu v oblasti hosťovania, ukladania (repozitár), zaistenia kvality, rozširovania a digitálneho uchovávania. Podmienkou pre vydavateľov je vydávať vedecké, recenzované knihy, voľne dostupné alebo pod otvorenou licenciou. Vydavatelia nájdu rôzne príručky, informácie o službách, recenznej politike, podmienky ERC pre vydavateľov atď. na webovej stránke OAPEN Library .

RoarMap

Registry of Open Access Repository Mandates and Policies (RoarMap) predstavuje medzinárodnú databázu mapujúcu rast jednotlivých mandátov a politík otvoreného prístupu prijatých napríklad univerzitami, vedeckými inštitúciami a subjektmi financujúcimi výskum, ktoré od svojich výskumných pracovníkov vyžadujú, aby poskytli otvorený prístup k svojim recenzovaným výstupom tak, že ich uložia do repozitára s otvoreným prístupom.

ROAR

Register repozitárov s otvoreným prístupom.

Obrázky – zdroje:
  1. Digitalbevaring.dk:

    Jørgen Stamp, CC BY 2.5 DK, via Wikimedia Commons

  2. Interoperability: Webová stránka od Marcia L. Zeng, 2019. CC BY.
  3. Example: Example icons created by Freepik – Flaticon