Komu patria naše vedomosti? – téma Týždňa otvoreného prístupu 2025
Medzinárodný týždeň otvoreného prístupu (20. – 26. október 2025) si kladie otázku „Komu patria naše vedomosti?“
Pýta sa, ako môžu komunity v čase krízy znovu získať kontrolu nad vedomosťami, ktoré tvoria. Zároveň nás vyzýva zamyslieť sa nielen nad tým, kto má prístup k vzdelaniu a výskumu, ale aj nad tým, ako sa vedomosti vytvárajú a zdieľajú, odkiaľ pochádzajú a ktoré hlasy sa uznávajú a cenia.
Téma nadväzuje na rozhovory, udalosti a akcie za posledné dva roky, ktoré sa zameriavali na otázku komunity a komercie („Prioritou je komunita, nie komercia“) a počas ktorých sme v tomto smere dosiahli významný pokrok. Prístupy zamerané na komunitu, ako napríklad diamantový otvorený prístup (Diamond OA) a model prechodu na otvorený prístup Subscribe to Open (S2O), sa podstatne rozšírili. Rastúcemu počtu redakčných rád sa podarilo znovu získať vlastníctvo svojich časopisov tým, že odišli od komerčných vydavateľov. Stále viac inštitúcií prestáva používať komerčné databázy a metriky na hodnotenie odborných a akademických pracovníkov univerzít a niektoré inštitúcie na celom svete reformujú svoje politiky na hodnotenie a kariérny postup s cieľom priamejšie odmeňovať zdieľanie výsledkov výskumu. Čoraz častejšie vidíme, že výskumníci chápu, že dáta a výstupy nie sú ich majetkom, ale že ich zdieľajú alebo dokonca manažujú spolu s inými výskumníkmi.
Napriek tomuto pokroku hrozí, že nové riziká povedú k uprednostneniu komercie pred záujmami komunity. Horúčkovitá snaha extrahovať akademické poznatky na trénovanie modelov umelej inteligencie a integráciu umelej inteligencie do akademických procesov – často bez riadnej konzultácie alebo súhlasu autora – ohrozuje naše znalostné systémy. Dohľad, ktorý by bol nemysliteľný vo fyzickom prostredí knižnice, sa teraz bežne vykonáva prostredníctvom niektorých vydavateľských platforiem. Avšak komunitné nekomerčné prístupy k zdieľaniu poznatkov, ktoré požaduje Odporúčanie UNESCO o otvorenej vede a Deklarácia z Tolucy a Kapského Mesta, ponúkajú možnosti, ako sa vyhnúť týmto rizikám a vytvárať budúcnosť, v ktorej jednotlivci a komunity vlastnia svoje poznatky a majú z nich prospech.
Týždeň otvoreného prístupu 2025 sa bude konať od 20. 10. do 26. 10., ale ktokoľvek môže organizovať diskusie a podujatia kedykoľvek počas celého roka podľa svojich potrieb. Komunity môžu tému prispôsobiť svojim podmienkam a zamerať sa na konkrétne otázky, ktoré považujú za najdôležitejšie. Na propagáciu aj lokálnych tém sú k dispozícii grafické šablóny, ktoré sa dajú upraviť podľa vlastných potrieb.
Preklady tohto oznámenia do iných jazykov, grafika k tohtoročnej téme a ďalšie informácie o Týždni otvoreného prístupu sú k dispozícii na stránke openaccessweek.org. Oficiálnym hashtagom týždňa Open Access Week je #OAWeek.
O organizácii SPARC
SPARC je nezisková organizácia podporujúca otvorené systémy pre výskum a vzdelávanie, ktoré umožňujú každému kdekoľvek pristupovať k vedomostiam formujúcim náš svet, prispievať k nim a benefitovať z nich. Medzinárodný týždeň otvoreného prístupu založila organizácia SPARC a jej partneri v študentskej komunite v roku 2008. Viac informácií nájdete na stránke sparcopen.org.
O Medzinárodnom týždni otvoreného prístupu
Týždeň otvoreného prístupu je jedinečnou príležitosťou prepojiť celosvetovú dynamiku smerom k otvorenému zdieľaniu vedomostí s pokrokom v politických zmenách a dôležitosťou sociálnych problémov, ktoré ovplyvňujú ľudí na celom svete. Na tomto podujatí sa zúčastňujú jednotlivci, inštitúcie a organizácie na celom svete. Organizáciu podujatia manažuje globálny poradný výbor, ktorý vyberá tému každého roka. Oficiálnym hashtagom Týždňa otvoreného prístupu je #OAweek.