aktuality

Existujú dôkazy o vplyve otvorenej vedy na spoločnosť?

Otvorená veda (OS) je čoraz rozšírenejšia, pričom z jej rôznych aspektov sa  vo veľkej miere prijíma publikovanie formou otvoreného prístupu (open access) a FAIR dáta. Zatiaľ čo systémy a zdroje dát na monitorovanie zavádzania týchto postupov sú už relatívne vyspelé, výskum zameraný na zisťovanie dlhodobých vplyvov otvorenej vedy v reálnom svete je značne rozptýlený a neúplný.  V súčasnosti sa venuje pozornosť práve výskumu skúmajúcom akademický, spoločenský a ekonomický vplyv otvorenej vedy.

science-1182713_1280Francúzsky výskum prepojenia otvorenej vedy a inovácií, ktorý sa zameral na patenty.

Autorom je Abdelghani Maddi (GEMASS) a výstupom článok Prepojenie otvorenej vedy a inovácií: poznatky z patentových citácií (The Nexus of Open Science and Innovation: Insights from Patent Citations).

Autor skúma, či vynálezcovia využívajú publikácie s otvoreným prístupom (OA) viac ako publikácie s predplatným, najmä vzhľadom na to, že niektorí vynálezcovia nemusia mať inštitucionálny prístup k publikáciám. Výskum bol zameraný na publikácie úzko súvisiace s vynálezom, konkrétne na tie, ktoré citovali výlučne vynálezcovia v rámci textu patentu. Súbor údajov bol doplnený údajmi z databázy OpenAlex*. Konečnú vzorku tvorilo 961 104 publikácií citovaných v patentoch, z ktorých 861 720 malo DOI.

Výsledky ukazujú, že vo všetkých disciplínach sa OA publikácie vyskytujú o 38 % častejšie v citáciách patentov (NPR) ako v celkovej databáze OpenAlex, čo poukazuje na výraznú preferenciu vynálezcov pri využívaní otvorene prístupnej vedeckej literatúry. Výrazná prevaha OA publikácií, ktorá je zrejmá najmä v odboroch ako biológia, medicína, chémia a informatika, odráža rastúce uznanie hodnoty a významu otvorených zdrojov pri podpore technologických inovácií. Tento trend poukazuje nielen na rastúcu dostupnosť OA zdrojov, ale aj na ich význam pri formovaní vynálezcovských procesov a napredovaní vedeckého pokroku.

Celý článok je voľne dostupný ako preprint v repozitári arXiv.

*OpenAlex je bibliografický katalóg vedeckých prác, autorov a inštitúcií prístupný v režime otvoreného prístupu, pomenovaný podľa Alexandrijskej knižnice. Od januára 2022 ho prevádzkuje spoločnosť OurResearch. OpenAlex konkuruje komerčným produktom, ako sú Web of Science spoločnosti Clarivate alebo Scopus spoločnosti Elsevier, a je doplnený o bibliometrické nástroje a API.

PathOS-logo-200x70PathOS

Open Science Impact Pathways

Ďalším významným projektom je európsky projekt PathOS zameraný na zhromažďovanie konkrétnych dôkazov o vplyve otvorenej vedy, preskúmanie ciest postupov otvorenej vedy od vstupu po výstup, výsledky a vplyv vrátane zohľadnenia podporných faktorov a kľúčových prekážok. 

Súčasťou projektu je aj výskum literatúry (scope review) z rokov 2000 – 2022 zameraný na spoločenský, akademický a ekonomický vplyv otvorenej vedy. Výskumný tím identifikoval, vybral, analyzoval a syntetizoval recenzovanú literatúru z akademických databáz a ďalšiu „sivú literatúru“/preprinty z webu z celkového počtu viac ako 30 000 pôvodne vyhľadaných záznamov.

Výsledky: 415 štúdií preukázalo akademický vplyv, 196 spoločenský vplyv a 70 ekonomický vplyv. Väčšina akademických štúdií sa zameriava na otvorený prístup, ktorý vykazuje zvýšenú mieru citovanosti, ale vyvoláva obavy o spravodlivosť (equity) v dôsledku modelu poplatkov za spracovanie článku (APC). Občianska veda zlepšuje zber dát a vzdelávanie, ale má rôznu úroveň kvality dát. Otvorené/FAIR dáta zlepšujú opätovné použitie výsledkov výskumu a jeho reprodukovateľnosť. Štúdie o spoločenskom vplyve zdôrazňujú úlohu občianskej vedy vo vzdelávaní, zvyšovaní povedomia o klíme a politickej angažovanosti, hoci spoločenský vplyv otvoreného prístupu zostáva obmedzený. Ekonomické štúdie naznačujú teoretické prínosy, ako sú úspory nákladov a inovácie, ale empirických dát je málo.

Kompletné výsledky dvoch štúdií (akademický a spoločenský vplyv) sú už k dispozícii online:

  • Cole, N.L., Kormann, E., Klebel, T., Apartis, S. & Ross-Hellauer, T. (2024). The societal impact of Open Science–a scoping review. Royal Society Open Science, https://doi.org/10.1098/rsos.240286
  • Klebel, T., Traag, V., Grypari, I., Stoy, L., & Ross-Hellauer, T. (2024). The academic impact of Open Science: a scoping review. SocArXiv, https://doi.org/10.31235/osf.io/ptjub

Jedným z kľúčových výstupov projektu je tiež vytvorenie Príručky ukazovateľov otvorenej vedy (Open Science (OS) Indicator Handbook). Príručka je dostupná ako užívateľsky prívetivá a ľahko ovládateľná webová stránka https://handbook.pathos-project.eu/, ktorú môžu editovať aj používatelia z komunity otvorenej vedy. Prvý návrh príručky zahŕňa ukazovatele otvorenej vedy a reprodukovateľnosť, ukazovatele akademického, spoločenského a ekonomického vplyvu sa budú pridávať neskôr – počas trvania projektu.  

Ďalšie aktivity projektu sú spojené so 6 prípadovými štúdiami. Prípadové štúdie boli vybrané tak, aby predstavili komplexný príbeh od začiatku do konca, od vstupu po výstup, výsledok a dosah/vplyv, pričom každá zahŕňa rôzne ciele (prečo), rôzne implementačné mechanizmy (ako) a rôznych aktérov v ekosystéme výskumu a inovácií (kto).

Viac o projekte, jeho aktivitách a výstupoch na webovej stránke.

Zdroje
  1. The Nexus of Open Science and Innovation: Insights from Patent Citations. Abdelghani Maddi. 2024, eprint 2404.15281, arXiv:2404.15281v1, https://arxiv.org/abs/2404.15281
  2. Ross-Hellauer, T., Cole, N. L., Klebel, T., & Tsipouri, L. (2024). The Impact of Open Science – what do we really know?. Septentrio Conference Series, (1). Retrieved from https://septentrio.uit.no/index.php/SCS/article/view/7808
  3. Webová stránka PathOS.
Obrázky

Science. Image by Mark Mags from Pixabay

PathOS logo. https://pathos-project.eu/communication-kit