Do nového roka 2025 s občianskou vedou
Čo priniesol minulý rok
V roku 2024 sme sa mohli tešiť z viacerých úspechov a ocenení pre slovenské projekty občianskej vedy – vzdelávací program Hurá von s Pl@ntnetom (CEEV Živica) dostal čestné uznanie v Európskej cene občianskej vedy, botanik Adam Kantor (Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, projekt Slovenská flóra) zvíťazil v národnom kole súťaže Falling Walls Labs a reprezentoval Slovensko na Berlínskej konferencii Falling Walls s príspevkom o využití dát občianskych vedcov z aplikácie iNaturalist na monitoring šírenia inváznych rastlín, Národný park Malá Fatra začal používať iNaturalist na sledovanie výskytu vzácnych rastlín a živočíchov na svojom území a veterinárnej lekárke Noeme Gajdoš Kmecovej, autorke podcastu Mačkast, ktorá uplatňuje participatívne metódy na výskum správania mačiek, udelila International Society of Feline Medicine za jej činnosť medzinárodné ocenenie iCatCare Welfare Research Award. Tieto výsledky ukazujú, že úsilie v oblasti občianskej vedy má zmysel a získava uznanie doma aj vo svete.
Aby sme podporili rozvoj komunity občianskej vedy na Slovensku, vydali sme v roku 2024 slovenský preklad prvého dielu príručky od združenia LIBER – Rozvíjanie zručností pre občiansku vedu u knihovníkov, vedeckých pracovníkov a verejnosti, ktorý je dostupný open access ako plný text v repozitári Zenodo. Zrozumiteľnou formou s použitím príkladov konkrétnych projektov predstaví čitateľom základy občianskej vedy a všetko, na čo treba myslieť pri tvorbe vlastného projektu.
Aktuálne informácie o občianskej vede zverejňujeme aj na sociálnych sieťach, napríklad na FB stránke Občianska veda na Slovensku.
Čo nás čaká v roku 2025?
Vtáčia hodinka
Už v januári môžeme otvoriť kalendár podujatí občianskej vedy na Slovensku projektom Slovenskej ornitologickej spoločnosti Vtáčia hodinka, ktorý pozýva verejnosť k sčítaniu vtákov na zimných kŕmidlách v termíne 10.-12. januára 2025. Ak máte na balkóne, v záhrade alebo vo svojom okolí vtáčie kŕmidlo, stačí, ak ho počas piatku či víkendu 10. – 12. 1. budete pozorovať jednu hodinu podľa metodiky uvedenej na stránke projektu a môžete prispieť k výskumu. Vedci potrebujú mať prehľad, kde je vtákov dostatok, kde ich počty klesajú a ako sa darí jednotlivým druhom, aby vedeli nastaviť účinné opatrenia na ich ochranu. Na stránkach projektu nájdete aj rady, ako v zime vtáctvo správne prikrmovať a ako rozoznať najčastejšie druhy zimujúce u nás. Pre pedagógov na všetkých typoch škôl je tento projekt skvelou príležitosťou učiť deti aktívnou a praktickou formou biológiu v súvislostiach a zároveň budovať ich vzťah k prírode.
Výzva IMPETUS
Už dnes, 7. 1. 2025, sa otvára posledné kolo európskej grantovej výzvy na podporu občianskej vedy IMPETUS. Úspešným projektom prináša príležitosť zviditeľniť sa v Európskej cene občianskej vedy, pre nové projekty ponúka v programe Akcelerátor finančnú podporu spojenú s tréningom a mentoringom od medzinárodného tímu odborníkov. Kickstarting grant pre začínajúce projekty predstavuje 20 000 eur, sustaining grant pre prebiehajúce projekty 10 000 eur. Prvou témou ročníka 2025 je obehové hospodárstvo v komunitách (Circular communities) – podpora trvalo udržateľného manažmentu zdrojov (opätovné použitie materiálov, prevencia znečisťovania, udržateľný životný štýl), infraštruktúra a bývanie (zvýšenie udržateľnosti a odolnosti bývania, získavania energie, verejnej dopravy), odolnosť voči katastrofickým udalostiam (podpora pripravenosti komunít, prevencia a adaptácia na živelné pohromy súvisiace so zmenou klímy). Druhá téma sa zameriava na spravodlivú spoločnosť a kladie si za cieľ zapojiť do občianskej vedy aj odbory, ktoré v používaní participatívnych metód zatiaľ neboli príliš aktívne. Podporí projekty zamerané na ochranu demokracie a ľudských práv, prístup k vedomostiam a pravdivým informáciám (boj s dezinformáciami a komunikácia vedy s verejnosťou, umožňujúca občanom robiť informované rozhodnutia v záležitostiach, ktoré sa ich týkajú), mier a inklúzia (ochrana ohrozených komunít, podpora rovnoprávnych postupov, ktoré zabezpečujú, aby sa všetci ľudia cítili v spoločnosti vítaní).
O grant v programe Akcelerátor sa môžu uchádzať jednotlivci, právnické osoby a konzorciá z EU a krajín oprávnených žiadať o granty v rámci programu Horizont Európa. Aby sme zvýšili šance na úspech uchádzačov zo Slovenska a Českej republiky, plánuje CVTI SR zorganizovať s partnermi z Ústavu geoniky Akadémie vied ČR dňa 28. 1. 2025 v Brne workshop, na ktorom sa účastníci oboznámia s občianskou vedou, príležitosťami a požiadavkami výzvy IMPETUS a spolu budú hľadať spôsoby, ako do svojho výskumu zapojiť verejnosť. Ak máte záujem dozvedieť sa viac, napíšte na adresu: zuzana.stozicka@cvtisr.sk.
Výzva IMPETUS sa uzatvára 10. 3. pre Európsku cenu občianskej vedy a 13. 3. pre program Akcelerátor.