aktuality

Leto s občianskou vedou

Čas prázdnin láka mnohých študentov, vedcov a dovolenkárov do slovenskej prírody. Ak sa vám podarí vidieť a vyfotografovať zaujímavé rastliny alebo živočíchy, môžete sa o svoje pozorovania podeliť so slovenskými vedcami v niekoľkých projektoch občianskej vedy, do ktorých sa dá prispievať aj počas letnej sezóny:

  • Slovenská flóra (https://www.inaturalist.org/projects/slovenska-flora-projekt-slovenskej-botanickej-spolocnosti) – zbiera pozorovania cievnatých rastlín na platforme Ako sa zapojiť vysvetľuje Adam Kantor v rámci webinára: https://video.nti.sk/rec/?1083316H71PX5Q824. S profilom v aplikácii iNaturalist si môžete vytvoriť aj vlastný projekt, alebo si len tak zbierať zaujímavé pozorovania rastlín, živočíchov či húb zo svojich výletov.
  • Milovníkom botaniky urobí radosť aj mobilná aplikácia Pl@ntnet, v ktorej umelá inteligencia pomáha určovať druhy rastlín podľa fotografie. CEV Živica vytvorilo videokurz s návodom pre učiteľov a lektorov, ktorí by sa chceli naučiť používať Pl@ntnet v outdoorovom vyučovaní: https://huravon.sk/2021/06/28/online-kurz-hura-von-s-plntnetom-pre-ucitelov-lektorov/
  • Leto je časom motýľov. Ak sa budete pohybovať v oblasti Bošáckej a Moravsko-Lieskovskej doliny, môžete natrafiť na chráneného žltáčika zanoväťového (Colias myrmidone) a pomôcť svojím pozorovaním projektu Metamorphosis združenia BROZ: https://broz.sk/projekty/life-metamorphosis/.
  • Pre fanúšikov motýľov zo všetkých ostatných kútov Slovenska je tu možnosť zapojiť sa do celoeurópskej monitorovacej schémy motýľov eBMS (https://butterfly-monitoring.net/sk/vitajte), ktorá nedávno zverejnila príručku na určovanie najčastejších slovenských druhov motýľov: https://butterfly-monitoring.net/sites/default/files/Pdf/Field%20Guides/Slovak%20FG%20eBMS%20commonSp%20-%20Slovakv1%20final.pdf.
  • Ak vás na výlete zaujali rovnokrídlovce, teda lúčne koníky a kobylky, môžete svoje pozorovania (fotografie s údajom o čase a mieste) zdieľať na stránke alebo vo facebookovej skupine sk (http://www.orthoptera.sk/), kde vám odborníci radi pomôžu s ich bližším určením.
  • Ďalší projekt z ríše hmyzu sa zaoberá zvláštnou skupinou blanokrídlovcov – kutavkami (Sceliphron). Tieto osy nie sú nebezpečné pre ľudí. Parazitujú na pavúkoch – chytajú ich, paralyzujú a nosia do svojich hniezd, aby poskytli výživu svojmu potomstvu. Hniezda kutaviek majú podobu džbánikov. Možno ich nájsť aj v blízkosti ľudských obydlí, občas dokonca vnútri izieb, kam sa kutavky dostávajú najmä v auguste,  keď ľudia často nechávajú otvorené okná. Na Slovensku sa vyskytuje šesť druhov rodu Sceliphron, z toho dva nepôvodné, ktorých výskyt je potrebné zmapovať. Lucia Glajšeková z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského žiada verejnosť o pomoc s mapovaním dvoch nepôvodných druhov kutaviek. Na e-mailovej adrese glajsekova@gmail.com zbiera údaje o pozorovaní kutaviek: 1.) lokalitu (GPS, obec, názov ulice), 2.) fotografiu nálezu (osy alebo hniezda) pre presnejšie určenie druhu, 3.) ak je nálezom hniezdo, tak aj informácie o umiestnení hniezda (interiér/exteriér, v akej výške, poschodie). Viac informácií: https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/biologia/lucia-glajsekova-skuma-tajomne-kutavky-pomozete-mladej-vedkyni-aj-vy/.

Občianska veda ponúka príležitosť vychutnať si krásy slovenskej prírody, niečo sa naučiť a zároveň pomôcť vede. Osobitnou udalosťou v úvode prázdnin je štrnásty mapathon projektu Missing maps (3. júla 2024 o 16.00-19.00). Čo znamená mapathon? Humanitárne organizácie ako Lekári bez hraníc potrebujú pre svoju prácu v ťažko dostupných oblastiach presné mapy, ktoré často neexistujú. Na podujatiach ako mapathon pomáhajú dobrovoľníci s nástrojom Open Street Map také mapy vytvoriť zo satelitných snímok. Vyskúšať si to môžete, ak sa zúčastníte osobne (na univerzite v Žiline v rámci konferencie OSSConf) alebo online (dostanete e-mailom odkaz na zoom). Nemusíte byť IT odborníkmi, všetko potrebné sa naučíte v priebehu akcie od organizátorov. Aj spoza počítača môžete prostredníctvom otvorených máp prispieť k záchrane životov na vzdialených miestach sveta ohrozených humanitárnymi krízami. Viac informácií nájdete na stránke: https://www.tickettailor.com/events/missingmapsczsk/1293632.